تولک قناری- قناری قم
پر ریزی

تولک و پرریزان قناری

 تولک و پرریزان قناری

تولک یا پریزان یک امر طبیعی است که در اکثر پرندگان ازجمله قناری وجود دارد ودر این دوران قناری ها یا سایز پرندگان پرهای قدیمی خود را با پرهای جدید تعویض می کند.اگرچه دوران پریزی یا تولک به عنوان بیماری به حساب نمی آید ولی به دلیل ضعیف شدن پرنده در این دوران به بیماری های حساس خواهند بود همچنین در دوران تولک قناری آواز نمی خواند و بنابراین امر را بیماری تلقی کرد به هر حال باید به پرنده توجه بیشتری داشت و مراقبت های لازم را انجام داد.

تولک را نمی توان به عنوان بیماری تلقی کرد بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته وتوسط پرهای جدید جایگزین می گردد اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است.

بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر تولک ایجاد می کند. قناری در وضعیت تولک طبیعی آواز نمی خواند .پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شود.

هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای دم نو گشتند. پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد.تولک رفتن در فاصله اوایل مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود.

پرنده باید ظرف مدت شش الی هشت هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. درصورتی که این مدت زمان بطور محسوس به درازا انجامد.سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگه داری وجود داشته است.

تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا مسیر نمی باشد. لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع به همراه ویتامینها و املاح معدنی و مواد دیگر است.

اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذراندن پرریزان بد و ناقص کمک کرد برای این منظور میتوانید از موادی نظیر نکتون Bio یا داروهای تقویتی دیگر استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید.

* نکاتی که باید رعایت شود:

۱)در زمان تولک بهتر است پرنده در محیطی گرم درحدود ۳۲الی ۳۸ درجه نگه داری شود.

۲)قناری ها را از هم جدا کرده و نرها و ماده ها را به صورت گله ای در قفس پران ریخته و در محیطی آرام قرار داد.

۳)به صورت روزانه آبتنی در اختیار پرنده گذاشته شود.

۴)استفاده از جیره غذایی مناسب دوران تولک .

*نکات جیره غذایی:

جیره غذایی این دوران باید فاقد هرگونه دانه گرم البته بجز کتان باشد,هفته ای یکبارالی ۲بار مولتی ویتامین باید استفاده شود وجود سبزیجات و میوه جات در این فصل مناسب است.

استفاده هفته ای ۳ مرتبه هفت تخم در این فصل لازم است در این دوران می توان از جوانه ها هم استفاده کرد.

*تولک ناخواسته:

در این حالت قناری خارج ازفصل مربوط دچار تولک می شود و علل اصلی آن را می توان عدم رعایت تغذیه صحیح پرنده و یا یک بیماری دانست نگهداری غیر اصولی,تغییرات شدید دما,خاموش و روشن شدن بی موقع چراغ سالن,تابش مستقیم خورشید بر قفس قناری,تغذیه غیر اصولی و تغیر ناگهانی آن,کمبود ویتامین ها و…..می توان از علل تولک بی موقع باشد درصورتی که تولک ناخواسته اتفاق افتاد باید علل آن را بر طرف کرد و باتدابیر به موقع و خارج کردن پرنده از استرس و همچنین تقویت پرنده دوباره شرایط مساعد را برای قناری فراهم نمود.

 

*نویسنده : مهندس مهدی بختیاری زاده *

** هرگونه کپی برداری باذکر نام نویسنده و آدرس سایت بلامانع است **

***www.canaryqom.com ***

 تولک و پرریزان قناری تولک یا پریزان یک امر طبیعی است که در اکثر پرندگان ازجمله قناری وجود دارد ودر این دوران قناری ها یا سایز پرندگان پرهای قدیمی خود را با پرهای جدید تعویض می کند.اگرچه دوران پریزی یا تولک به عنوان بیماری به حساب نمی آید ولی به دلیل ضعیف شدن پرنده در این دوران به بیماری های حساس خواهند بود همچنین در دوران تولک قناری آواز نمی خواند و بنابراین امر را بیماری تلقی کرد به هر حال باید به پرنده توجه بیشتری داشت و مراقبت های لازم را انجام داد. تولک را نمی توان به عنوان…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.18 ( 5 رای)

درباره مهدی بختیاری زاده

پرورش دهنده قناری در نژآد های رسمی بلند ، جیبر ، گلاستر ، سوپر ، اوپال و ... در شهر قم، مدیر سایت قناری قم --- مهندس علوم دامی گرایش طیور

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

پنج + چهارده =