تخم قناری
Empty egg

عدم باروری تخم قناری

عدم باروری تخم قناری

اصطلاح عدم باروری تخم ها به حالتی گفته میشود که تخم گذاشته شده توسط جفت ماده فاقد نطفه و جنین رشد کرده باشد . در صورتی که پس از طی مدت زمانی مشخص اینگونه تخمها شکسته شوند به وضوح قابل مشاهده می باشد که محتویات تخم (زرده و سفیده) کاملا درهم آمیخته شده اند و در آن هیچ اثری از وجود نطفه نمی باشد. این حالت میتواند در اثر عوامل مختلفی بروز کند که عمده آنها عبارتند از :

۱- جوان بودن جفت های نر و ماده قناری که معمولا یکساله بوده و یا کمتر از یکسال می باشند که معمولا قدرت کافی برای باروری ندارد .

۲- داشتن سن زیاد (هفت سال یا بیشتر) جفت ها یا یکی از جفت ها که اصولا قناری دارای این سن یا بیشتر برای جوجه کشی نا مناسب میباشد و قدرت باروری در آن کاهش یافته است.

۳- محیط نامناسب برای جوجه کشی که میتواند شامل درجه حرارت خیلی بالا یا پایین محیط نگهداری قناری بوده و یا وجود قفس نامناسب باشد.

۴- عدم توجه کافی به رعایت بهداشت قفس و لانه تخم گذاری که در اینصورت محیطی مناسب برای رشد انواع میکروبها خواهد بود.

۵- کیفیت نامناسب آب مثل داشتن کلر زیاد و یا کثیف بودن آن.

۶- اختلال فیزیکی نژادی در آمیزش قناری .

۷- وجود رابطه خویشاوندی نزدیک بین جفتها .

۸- نگهداری وجابجایی ناصحیح تخم ها که میتواند حرکت شدید و یا ضربه به قفس و لانه وارد شده و تخم ها در اثر آن آسیب ببینند.

۹- عدم توجه مناسب به جفت انتخاب شده بعلت توجه یکی از جفتها به پرنده دیگر .

۱۰- مصرف خودسرانه و عدم توجه به مصرف بجای برخی داروها و آنتی بیوتیکها .

۱۱- وجود بیماری عفونی و اختلالات دستگاه تناسلی در یکی از جفتها.

۱۲- وجود ناراحتی حرکتی در بال یا پاها که میتواند مانع از جفت خوردن صحیح جفتها شده و در اثر آن لقاح در پرنده ماده انجام نشود.

۱۳- چاق بودن بیش از حد پرنده که موجب تجمع چربی در اطراف مقعد و مجرای تولید مثل پرنده شده و مانع از باروری آن می شود .

۱۴- آلودگی انگلی وضعف ناشی از آن .

۱۵- وارد شدن استرس به پرنده مانند ترسیدن.

۱۶- تهویه نامناسب وهوای آلوده و گرمای زیاد در محیط نگهداری جفتها. محیط نامناسب شامل درجه حرارت خیلی بالا یا پایین و قفس نامناسب می باشد.

۱۷- ضعیف بودن جسمی پرنده و کمبود منابع ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن پرنده در جیره غذایی آن که در اینصورت لازم است با استفاده از مکمل های غذایی ، فقر جیره غذایی پرنده را جبران نماییم.

در صورت مشاهده تخم هرز بهتر است تمامی موارد فوق را بررسی کرده و در صورت وجود هر کدام سریعا نسبت به رفع مشکل اقدام نمود تا پرنده در نوبتهای بعدی تخم گذاری مشکلی نداشته باشد.

 

عدم باروری تخم قناری اصطلاح عدم باروري تخم ها به حالتي گفته ميشود كه تخم گذاشته شده توسط جفت ماده فاقد نطفه و جنين رشد كرده باشد . در صورتي كه پس از طي مدت زماني مشخص اينگونه تخمها شكسته شوند به وضوح قابل مشاهده مي باشد كه محتويات تخم (زرده و سفيده) كاملا درهم آميخته شده اند و در آن هيچ اثري از وجود نطفه نمي باشد. اين حالت ميتواند در اثر عوامل مختلفي بروز كند كه عمده آنها عبارتند از : 1- جوان بودن جفت هاي نر و ماده قناري كه معمولا يكساله بوده و يا كمتر از…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.21 ( 14 رای)

درباره مهدی بختیاری زاده

پرورش دهنده قناری در نژآد های رسمی بلند ، جیبر ، گلاستر ، سوپر ، اوپال و ... در شهر قم، مدیر سایت قناری قم --- مهندس علوم دامی گرایش طیور

۱ دیدگاه

  1. دمت گرم با ابن راهنمایی خوبتون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

چهارده + 2 =