بهداشت سالن قناری
سالن قناری- قناری قم

نکات کاربردی در فصل تابستان

نکات کاربردی در فصل تابستان

با شروع فصل تابستان و گرما و شیوع بیماریها و آغاز زمان پرریزی رعایت اصول بهداشتی و نظافت سالن و قفسها، دانخوریها و تیرکها و جا آبیها و همچنین تهویه مناسب هوا و جلوگیری از بروز عوامل استرس زا و رعایت اصول نوردهی طبیعی و استفاده حداقلی از نور مصنوعی لازم و ضروری است.

 

  1. اصول بهداشتی :

نظافت وسایل از جمله آبخوری، دانخوری، تیرکها، کفی و قفس در بازه زمانی مشخص.

به عنوان مثال جا آبی هر هفته ، دانخوری ماهی دوبار، تیرکها و قفس ماهی یکبار باید شسته و تمیز شوند. این کار باید منظم و مستمر انجام شود. البته درمواقعی که لازم است زودتر اقدام شود.

کف قفس به صورت مداوم باید پاکیزه شود. به علت آنکه در این فصل قناریها کنار یکدیگر نگهداری میشود اغلب تعدادی از آنان در کف قفس بدنبال غذا میگردند و از مانده غذاهای کف قفس استفاده میکنند که باعث عفونتهای داخلی میشود.

آب باید حداقل روزی یکبار عوض شود. حتی اگر آبخوری پر باشد. چون هوا گرم است و آب گرم میشود و قناری اشتیاقی به نوشیدن آن ندارد.

آبتنی حداقل هفته ای دو بار ضروری میباشد. پس از آبتنی کف قفس را با پارچه یا حوله خشک کنید و کاغذ تمیز در کفرقفس قرار دهید زیرا وجود نم و رطوبت بیش از حد باعث بوجود آمدن بیماری میگردد.

  1. تهویه مناسب :

بعلت گرما و تعداد پرندگان در محیط بسته، همچنین اپیدمی شدن برخی بیماریها، هوای سالن نگهداری به شدت آلوده میشود. برای این منظور تهویه مناسب یکی از مهمترین مواردی است که در این فصل باید رعایت شود.

 

  1. دما :

در تابستان بسته به شرایط اقلیمی، دما بین ۲۷ تا۳۵ درجه میتواند باشد. دمایی که قناری در آن احساس گرمای شدید نکند و له له نزند.

اگر دما پایین باشد ممکن است کاملا لک نرود یا زود از لک درآید. و اگر خیلی گرم باشد باعث تلف شدن قناری شود.

 

  1. عوامل استرس زا :

یکی از مواردی که باید در این فصل ب آن توجه شود پرهیز از عوامل استرس زا است. قناری در زمان پرریزی حساس میشود. جلوگیری از بروز این عوامل بسیار ضروری است. نور شدید خورشید، سر و صدای زیاد، رفت و آمدهای افراد متعدد و غریبه، دست بردن بیش از حد در قفس و تکانهای شدید قفس، روشن و خاموش کردن چراغ از جمله عوامل استرس زا محسوب میشود.

 

  1. نوردهی مناسب :

در تابستان قناری نیاز به استراحت دارد. بهتر است نوردهی در این فصل به صورت طبیعی باشد. بین ساعت هفت صبح تا نهایت هفت عصر. و اگر این نوردهی با طلوع و غروب خورشید انجام شود بهتر است. کمتر شدن این زمان نیز چندان مطلوب نیست، برای مثال برخی ساعت خاموشی را به پنج بعد از ظهر تقلیل داده که این زمان طولانی پنج بعد از ظهر تا صبح فردا باعث ضعیف شدن قناری می شود.

 

نکات ضروری :

١. بعد از جداسازی جفتها بهتر است ناخن ها کوتاه شود تا در زمان تولکی نیاز به گرفتن ناخن ها نشود و استرس ایجاد نگردد.

٢. چرب کردن پا و ساق پای مولدها در مواقعی که خشک و پوست پوست شده مناسب است. قبل از آن، با آب ولرم و صابون شسته شود.

٣. به منظور پاکسازی کبد قناری که مدتها تخم مرغ خورده بهتر است به مدت یک هفته عرق کاسنی و نیز برگ جعفری و کرفس استفاده کنید. در صورت نیاز داروی کلسی کولینا برای این منظور مناسب می باشد. همچنین برای شستشوی روده ها میتوانید زغال اکتیو در اختیار قناری قرار دهید.

۴. قناریها در کنار هم نگهداری شوند. اگر قناری ها را در جوجه پران قرار میدهید بهتر است بیشتر از چهل و پنج روز نباشد. بهتر است ماده ها با هم، جوجه ها با هم و نر ها نیز باهم در جوجه پران نگهداری شوند. بهتر است در یک جوجه پران معمولی تعداد ۸_۱۰ قناری نگهداری شود.

۵. اگر نسبت به واکسیناسیون پرنده اقدام نمودید حتما شرایط قرنطینه را فراهم ساخته و از جابجایی پرنده به داخل و خارج سالن اجتناب کنید.

۶. اگر از وجود شپشک در بین قناری ها و سالن مطمئن هستید بهتر است پس از جدا سازی قناری ها و پیش از لک بردن تمامی قناری را ها با استفاده از قطره پشت گردنی (آیرومکتین، عرفامکتین و … ) واکسینه کنید.

۷. برای سرد کردن قناری ها و آماده کردن آن ها برای لک رفتن میتوانید از تخم کاسنی و یا جوپرک استفاده کنید. هرچند عمدتا پس از قطع ناگهانی روشنایی و کاهش مدت زمان نور دهی از ۱۵ ب ۱۲ ساعت آماده لک رفتن میشوند اما در مواردی ک قناری ها بیش از حد مستی میکنند میتوانید هفته ای دو بار یک شستی تخم کاسنی و هفته ای دو بار یک شستی جو پرک آسیاب شده برای هر قناری استفاده کنید. پس از لک رفتن دیگر نیاز ب مصرف تخم کاسنی و جوپرک نیست.

**مهندس بختیاری زاده**

***هرگونه کپی برداری با ذکر نام نویسنده و آدرس سایت بلامانع است***

****www.canaryqom.com ****

نکات کاربردی در فصل تابستان با شروع فصل تابستان و گرما و شیوع بیماریها و آغاز زمان پرریزی رعایت اصول بهداشتی و نظافت سالن و قفسها، دانخوریها و تیرکها و جا آبیها و همچنین تهویه مناسب هوا و جلوگیری از بروز عوامل استرس زا و رعایت اصول نوردهی طبیعی و استفاده حداقلی از نور مصنوعی لازم و ضروری است.   اصول بهداشتی : نظافت وسایل از جمله آبخوری، دانخوری، تیرکها، کفی و قفس در بازه زمانی مشخص. به عنوان مثال جا آبی هر هفته ، دانخوری ماهی دوبار، تیرکها و قفس ماهی یکبار باید شسته و تمیز شوند. این کار…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.12 ( 7 رای)

درباره مهدی بختیاری زاده

پرورش دهنده قناری در نژآد های رسمی بلند ، جیبر ، گلاستر ، سوپر ، اوپال و ... در شهر قم، مدیر سایت قناری قم --- مهندس علوم دامی گرایش طیور

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

پانزده − سیزده =