دارو قناری
پروبیوتیک

پروبیوتیک و پری بیوتیک ها

پروبیوتیک و پری بیوتیک ها

پروبیوتیک ها از مهم ترین افزودنی های خوراکی نوپدید بوده اند که به صورت قابل توجهی توانسته اند خلاء استفاده از AGPs را پر کنند.
پروبیوتیک ها را که در فارسی می توان «برای زیست» یا «زیست یار» نامید عبارت از بافت های زنده میکروبی غیره بیماری زا هستند که به خوراک و در مواردی به آب آشامیدنی اضافه می شوند.
در شرایط عادی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نوع میکروارگانیزم هم زیست در دستگاه گوارش وجود دارد. دستگاه گوترش باید دارای حداقل ۸۵ درصد باکتری های غیربیماری زا و به عبارتی دوستانه یا Friendly داشته باشد تا بتواند مانع از رشد و تکثیر باکتری های بیماری زا گردد.
سالمونلا، کمپیلو باکترو لیستریا از عوامل بیماریزایی هستند که خسارت ناشی از عفونت آنها در انسان که در نتیجه مصرف فرآورده های طیور آلوده ایجاد می گردد بسیار زیاد و در سال ۱۹۹۷ در آمریکا سبب ۱۵۰۰ مورد مرگ و ۵ میلیون بیماری گردیده است.
درمان عوارض روده ای با استفاده از پروبیوتیک ها امروزه امری ثابت شده می باشد که علت آن احتمالاً ناشی از رقابت با عوامل بیماری زای روده، ترشح ترکیبات ضد باکتریایی  و تغییر و بهبود سیستم ایمنی بافت روده می باشد. اثرات مثبت استفاده از پروبیوتیک ها در درمان عوارض ویروس نیز اخیراً گزارش شده است.
بطور خلاصه می توان گفت که از میان افزودنی های خوراکی نو پدید، پروبیوتیک ها با دارا بودن قابلیت پیشگیری و درمان جزو مفید ترین ترکیبات برای پرورش گله های سالم تر می باشند.
پری بیوتیک ها بیشتر از کربوهیدرات تشکیل شده اند. آنزیم های دستگاه گوارش اگرچه قادر به تجزیه پروبیوتیک ها نیستند ولی باکتری های دستگاه گوارش میتوانند آنها را به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار دهند.
مانان اولیگوساکاریدها (MOS) و فروکتواولیگوساکارید ها (FOS) از پری بیوتیک هایی هستند که بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته اند. بر خلاف آثار مثبت ثابت شده ی ناشی از استفاده از پروبیوتیک ها در طیور، برای استفاده از پری بیوتیک ها در طیور نیاز به تحقیقات بیشتری در مقایسه با مصرف هر کدام به تنهایی داشته باشد.

**بخشی از یک مقاله معتبر در زمینه خوراکی های نو پدید ، امیدوارم برای دوستان مفید باشد. البته لازم به ذکر میباشد پیش از این مقاله ای توسط بنده در زمینه جایگزینی پروبیوتیک ها به جای آنتی بیوتیک ها منتشر شده بود که در لینک زیر میتوانید مطالعه کنید**

استفاده از پروبیوتیکها به جای آنتی بیوتیک

*هرگونه کپی برداری با ذکر نام نویسنده و آدرس وبسایت قناری قم بلامانع است *

پروبیوتیک و پری بیوتیک ها پروبیوتیک ها از مهم ترین افزودنی های خوراکی نوپدید بوده اند که به صورت قابل توجهی توانسته اند خلاء استفاده از AGPs را پر کنند. پروبیوتیک ها را که در فارسی می توان «برای زیست» یا «زیست یار» نامید عبارت از بافت های زنده میکروبی غیره بیماری زا هستند که به خوراک و در مواردی به آب آشامیدنی اضافه می شوند. در شرایط عادی حدود 400 تا 500 نوع میکروارگانیزم هم زیست در دستگاه گوارش وجود دارد. دستگاه گوترش باید دارای حداقل 85 درصد باکتری های غیربیماری زا و به عبارتی دوستانه یا Friendly داشته…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 3.61 ( 7 رای)

درباره مهدی بختیاری زاده

پرورش دهنده قناری در نژآد های رسمی بلند ، جیبر ، گلاستر ، سوپر ، اوپال و ... در شهر قم، مدیر سایت قناری قم --- مهندس علوم دامی گرایش طیور

۱ دیدگاه

  1. رضا عظیم زاده

    سلام اقای مهندس ببخشید داروی پروبیوتیک رو از کجا میشه تهیه کرد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

1 × 5 =