ورم روده قناری
canary

فصل بهار و افزایش بیماری ورم روده

ورم روده اسم بیماری ای است که پرورش دهندگان قناری در اصطلاح عامه به خاطر تورم زیر شکم و روده ها اینگونه نام گذاری کرده اند اما در اصل این بیماری با نام Atoxoplasmosis یا nella coccidiosis شناخته میشود.

هر ساله تعدادی از قناری ها و بخصوص جوجه قناری ها در اثر Atoxoplasmosis تلف شده و میمیرند که این امر برای پرورش دهندگان قناری بسیار ناخوشایند است. اما شدت این بیماری به علت شرایط آب و هوایی ایران در فصل بهار افزایش میابد و میتوان گفت فصل بهار فصل افزایش بیماری ورم روده قناری و تمامی بیماری های ککسیدیوزی است و هر ساله میزان عمده ای از تلفات پرورش دهندگان قناری در فصل بهار در اثر ابتلا به این بیماری میباشد.

حال باید چکار کنیم تا در اثر بیماری ورم روده تلفات نداشته باشیم؟ این سوالی است که هر ساله اکثر پرورش دهندگان قناری در تماس های تلفنی فصل بهار میپرسند. ما بارها در سایت قناری قم به بیماری ورم روده پرداخته ایم اما با توجه به سوالات مکرر پرورش دهندگان در این متن دوباره راجع به این موضوع سخن خواهیم گفت.

برای پیشگیری یا درمان هر بیماری ابتدا میبایست آن بیماری و علل آن را خوب بشناسیم. پس اولین سوال این است که ” ورم روده چیست؟”

ورم روده ای که عمدتا در ایران شایع است بیماری است که در اثر افزایش فعالیت باکتری های دستگاه گوارش و فلور میکروبی روده بزرگ پرندگان به وجود می آید. ساده تر بخواهم شرح دهم باید بگویم، زمانی که برخی باکتری های دستگاه گوارش موجود در روده بزرگ یا ” باکتری های خارجی بیماری زا مثل ککسیدیوزها ” فعالیت زیادی انجام میدهند، در اثر تجمع باکتری ها+ گاز و مواد اسیدی روده بزرگ و سکوم ها متور شده و در بعضی از مواقع سیاه دیده میشود. این خط متورم یا شاید سیاه که تا مقعد پرنده ادامه دارد و در عکس زیر مشاهده میکنید به ورم روده مشهور است.

ورم روده قناری


با افزایش میزان فیبر غذا محیط برای رشد و فعالیت این باکتری های داخلی آماده شده و رشد میکنند با افزایش تعداد این باکتری ها و در نتیجه افزایش فعالیت آنها مواد دفعی زیادی تولید میکنند که محیط را اسیدی کرده و باعث گرفتگی منافذ جذبی روده بزرگ میشوند و آب اضافی دفع نمیشود و همچنین با اسیدی شدن محیط سرعت عبور مواد کاهش یافته و مدفوع داخل روده بزرگ می ماند و پرنده دیگر غذا نمیخورد یا اگر یخورد به میزان کم و با بی اشتهایی که به مرور زمان پرنده ضعیف شده و پس از مدتی تلف میشود. اما این همه ماجرا نیست بلکه منشا برخی از این باکتری های مشکل ساز خارجی است و با توجه به اینکه در فصل بهار محیط بیرونی برای رشد باکتری ها فراهم است و رطوبت بالا شرایط مناسبی را فراهم کرده، این باکتری ها در اغلب محیط های مرطوب و بخصوص مدفوع خود پرنده و همچنین آب های راکد که مدتی مانده است رشد کرده و در اثر خوردن مواد غذایی یا آب آلوده یا در تماس با مدفوع خود قناری این باکتری ها وارد دستگاه گوارش شده و در آنجا رشد میکنند. تصویر زیر گویای این مسئله است.

ورم روده قناری – قناری قم

پس از شناخت اجمالی بیماری و راه های ایجاد آن میتوان نحوه پیشگیری و درمان آن را بیان کرد.

پیشگیری:

از آنجایی که پیشگیری ارزانترین و راحت ترین راه است پیشنهاد میشود قبل از اینکه پرنده شما دچار این بیماری شود پیشگیری کنید راه های پیشنهادی ما به شرح زیر است

۱- رعایت مسائل بهداشتی و تمیز نگه داشتن قفس و محیط نگهداری قناری

۲- تغذیه مناسب و با میزان فیبر متعادل و مورد نیاز برای قناری (بهتر است برای استفاده از برنامه غذایی مناسب و مطمئن از یک کارشناس کمک و مشاوره بگیرید )

۳- استفاده از پروبیوتیک ها در زمان جوجگی

درمان:

برای درمان راهکار های مختلفی وجود دارد که مادر اینجا به چند موذد از آنها اشاره میکنیم

*قبل از هر درمانی باید محیط را آماده کنیم که اول باید قفسی تمیز و بدون آلودگی تهیه کنیم و در جایی بدون سرو صدا و استرس قرار دهیم و دمای قفس را تا ۲۸ درجه بالا ببریم

۱-استفاده از آنتی بیوتیک  بیوسرین  یا قطره ۰۱۶ به مدت ۵ روز

۲- استفاده از پیروبیوتیک ها به مدت ۳تا ۵ روز

۳- استفاده از بادام رنده شده همراه با سیب زمینی پخته و خاکشیر

**نویسنده : مهندس مهدی بختیاری زاده **

***هرگونه کپی برداری با ذکر نام نویسنده و آدرس وبسایت بلامانع است ***

***www.canaryqom.com***

درباره مهدی بختیاری زاده

پرورش دهنده قناری در نژآد های رسمی بلند ، جیبر ، گلاستر ، سوپر ، اوپال و ... در شهر قم، مدیر سایت قناری قم --- مهندس علوم دامی گرایش طیور

۲ دیدگاه

  1. سلام… یه قناری گلاسر دارم که روی پشتش بالای دم، یک برامدگی بزرگ و غیر طبیعی به شکل جوش سر دار در اورده… ایا نیاز هست که با جراحی برش دارم،

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

13 + 1 =